Fakty i mity Wielopoczątki

Koszty pieluchowania wielorazowego

Jedną z wielu wątpliwości, które pojawiają się u rodziców to ewentualne koszty pieluchowania wielorazowego. Czy to się z pewnością opłaca? Jakie są koszty różnych systemów pieluszek wielorazowych? Odpowiedzi znajdziecie
w poniższym artykule.

Dla czytelnego zobrazowania danych posłużyłam się tabelą i wykresem. W całym artykule odnoszę się do poniższych wyliczeń.

koszty-pieluchowania-wielorazowego-tabela
koszty-pieluchowania-wielorazowego-wykres

Wyprawka

Przeanalizujmy najpierw koszty wyprawki. W tabeli zawarłam dane na temat uśrednionych cen pieluszek oraz wydatków w zależności od wielkości wyprawki. Możemy mieć mało pieluszek, co wiąże się z codziennym praniem. Kolejna możliwość to średnia ilość pieluszek i pranie co dwa dni. Ostatnia opcja to duża wyprawka prana co trzy dni. W ciągu całego okresu pieluchowania potrzebujemy pieluszek w rozmiarze noworodkowym i w rozmiarze One Size.

Najtańszą opcją są otulacze pul lub wełniane z wkładami / tetrą.

System SIO może okazać się droższy, gdyż w pewnym momencie może powstać potrzeba wymiany wkładów na dłuższe.

Kieszonki są droższe od systemu otulacz+wkład, ale są: – tańsze od AIO, bo kieszonek, które szybko schną, może być trochę mniej niż wkładów/AIO; – mogą być tańsze od SIO, bo używając wkładów długich lub składanych można dopasowywać ich składanie i nie ma potrzeby wymiany wszystkich wkładów.

AIO są dość drogim, ale wygodnym systemem.

Pranie

Drugim punktem są wydatki związane z praniem. Za porcję proszku do jednego prania płacimy ok. 1,50 zł. Do wstępnego płukania zużywamy ok. 20 l wody i 0,1 kWh. Do prania (z częściowo zapełnionym bębnem) zużywamy ok. 45 l wody i 0,7 kWh. Przy cenach ok. 10 zł / m³ wody i 0,6 zł / kWh jedno pranie kosztuje ok. 2,63 zł. W ciągu 2,5 roku suma wydatków na pranie wynosi ok. 800 zł.

Założyłam, że piorąc codziennie lub co drugi dzień można dorzucić więcej ubrań czy ręczników tak, by pralka była zapełniona jak przy praniu co trzeci dzień. Wtedy można przyjąć, że zużycie wody i energii na pranie pieluch przy różnej częstości prania jest podobne.

Sprzedaż

Po odpieluchowaniu możemy sprzedać wyprawkę lub zostawić ją dla kolejnego dziecka. Założyłam, że pieluszki prane codziennie możemy sprzedać za 40% oryginalnej ceny, prane co drugi dzień – za 50% oryginalnej ceny, a prane co trzeci dzień – za 60% oryginalnej ceny. Im pieluszki mniej zużyte, tym za lepszą cenę możemy je sprzedać.

Porównanie do pieluch jednorazowych

W ciągu 2,5 roku na pieluchy jednorazowe wydalibyśmy (wyrzucilibyśmy do śmieci):

  • ~ 3000 zł na tanie pieluszki,
  • ~ 5100 zł na pieluszki ze średniej półki cenowej,
  • ~ 9000 zł na popularne pieluszki ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.