Pieluchowanie w rozmiarze One Size

Pieluchowanie w rozmiarze One Size różni się od pieluchowania noworodka. Często sprawdzone systemy przestają wystarczać i uczymy się wielopielo na nowo. Oto kilka rad.

Dziecko w wieku 2-5 miesięcy wyrasta z pieluszek w rozmiarze NB i dorasta do pieluszek w rozmiarze One Size, które zwykle wystarczają do końca okresu pieluchowania dzięki regulacji na długość i w pasie.

W tym czasie dziecko zaczyna dużo się ruszać i wielu rodziców woli rozwiązania, w których wkład chłonny trzyma się otulacza – kieszonek, AIO, SIO lub otulaczy wełnianych. Dla uciekających z przewijaka dzieci można znaleźć pieluszki w wersji pants (zapinane na bioderkach).

Można mieć wyprawkę złożoną z różnych systemów. Kupka w tym okresie nie pojawia się tak często, jak u noworodka i wraz z rozszerzaniem diety staje się bardziej stała. Nie są więc konieczne wkłady “łapiące” zawartość przed wypływem na otulacz, za to preferowane są wkłady z dobrą chłonnością, np.:

  • duże (np. 70×70 lub 80×80) tetry o wysokiej gramaturze (np. 160-180g);
  • większe prefoldy i wkłady składane;
  • długie np.3-warstwowe wkłady bambusowe.
  • Wkłady z mikrofibry (takie jak dołączane do chińskich kieszonek) mogą okazać się mało chłonne.

Przydatne mogą okazać się mini boostery np. z lnu, konopii lub Evolonu®, które zwiększają chłonność, ale nie powiększają znacząco “pakietu” na pupie. Wymienione materiały chłoną dużo, ale dość wolno, więc najlepiej kłaść je między właściwy wkład a otulacz.

Potrzebną liczbę wkładów można obliczyć ze wzoru:

(liczba zmian na dzień) * (liczba dni, co ile chcesz robić pranie + 1 na schnięcie)

np. 7 zmian na dzień * (pranie co 2 dni + 1) = 7 * (2 + 1) = 21.

Tak samo można wyliczyć liczbę AIO i kieszonek (przy czym kieszonek może być trochę mniej niż wkładów, bo szybciej schną).Jeśli używamy otulaczy, może być ich 3-4 razy mniej niż wkładów.

Zamiast pieluszek One Size niektórzy rodzice używają pieluszek w rozmiarach miniOS, M, L…

Jakie są Wasze ulubione pieluszki OS?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.