Pranie pieluch wielorazowych z PUL i wkładów

Przede wszystkim, pranie pieluszek wielorazowych i wkładów służy zachowaniu higieny, a po drugie – utrzymaniu ich w czystości. 

Żeby oba te warunki zostały spełnione, należy przestrzegać pewnych zasad. Nie jest ich wiele, ani nie są trudne. Wystarczy się z nimi zaznajomić i pranie pieluch wielorazowych nie będzie miało już przed Wami żadnych tajemnic!

Jak przygotować pieluchy wielorazowe PUL i wkłady do prania

Odpowiedź na pytanie „Jak prać pieluchy wielorazowe” musimy zacząć od opisu przygotowań do niego. Przed praniem wyciągamy języki z aio, wkłady z kieszonek, odpinamy wkłady sio od otulaczy sio, zabezpieczamy rzepy (jeśli są). 

Wszystkie pieluszki (prócz wełnianych) pierzemy razem, nie ma potrzeby segregacji na kolory. Nic nie powinno ani farbować ani blaknąć. 

Bęben pralki nie powinien być maksymalnie zapełniony. Przyjmuje się, że zapełniamy bęben mniej więcej na 2/3 jego objętości.

Do prania można dorzucić inne rzeczy (ubranka, pościel, ręczniki), ale najlepiej po pierwszym płukaniu pieluszek. 

Poniżej opisujemy zasady dotyczące prania pieluch z PUL oraz wkładów chłonnych. Jeśli zaś posiadacie pieluszki wielorazowe z wełny, zapraszamy do zapoznania się z tekstem Pranie wełnianych pieluch wielorazowych.

Schemat prania pieluszek wielorazowych 

Przed praniem zawsze ustawiamy płukanie z wirowaniem 1000 (służy wypłukaniu pieluszek i odwirowaniu brudnej wody), następnie pranie właściwe. Jeśli pralka nie dopłukuje odpowiednio prania, być może konieczne będzie uruchomienie na koniec dodatkowego płukania (można to sprawdzić włączając takie płukanie raz i obserwując, czy w bębnie gromadzi się piana).

Program do prania pieluch 

Ważne jest, aby pralka w czasie prania pobrała wystarczająco dużą ilość wody. Dlatego najczęściej zalecanym programem jest Bawełna. Mogą też być inne programy, jeśli posiadają opcję dodatkowego poboru wody. Nie zaleca się prać na programach Eco, właśnie ze względu na znacznie mniejszy pobór wody.

Temperatura prania pieluch wielorazowych

Pieluchy wielorazowe należy prać w 60st C. Tylko taka temperatura pozwala na zachowanie higieny i zabicie bakterii kałowych. Dodatkowo mamy większą szansę na dopranie ewentualnych plam.

Obroty w czasie wirowania pieluszek

Najlepiej sprawdzają się obroty w przedziale 800-1000. Nie przekraczajmy tej wartości, ponieważ możemy narazić gumki w pieluszkach na rozciągnięcie.

Czas prania pieluch wielorazowych

Pranie powinno trwać minimum 2,5 godziny, aby mieć pewność, że pieluchy zostaną dobrze doprane. Zbyt krótki czas prania nie pozwoli pozbyć się bakterii oraz plam.

Maksymalnie pranie powinno trwać 3,5 godziny. Nie należy przekraczać tego czasu, ponieważ zbyt długie tarcie w pralce będzie powodować szybsze niszczenie się pieluszek.

Detergenty do prania pieluszek 

Do prania pieluszek wielorazowych zawsze używamy zalecanych proszków. Jest to ważne, ponieważ tylko one posiadają odpowiedni stosunek nadwęglanu sodu i jego aktywatora. Dzięki temu nasze pieluszki pozostaną higieniczne czyste, niezależnie od tego, jaką pralkę posiadamy. Zachęcamy Was do zapoznania się z listą proszków, które mają aktywator TAED. Proszki z listy nie wymagają dodatkowego stosowania odkażacza.

Proszek dawkujemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Na opakowaniu znajduje się tabela, z której należy odczytać zalecaną dawkę biorąc pod uwagę średnią wagę suchego prania, twardość wody i stopień zabrudzenia (pieluchy wielorazowe to zawsze pranie bardzo brudne). 

Do prania nigdy nie dodajemy płynów do płukania. Jeśli chcemy, aby pranie zachowało swoją miękkość, należy stosować zmiękczacze lub filtry do wody.

Usuwanie złogów proszku

Jeśli do tej pory nie praliśmy zgodnie z zaleceniami i pieluszki wydają się podejrzanie sztywne, mało chłonne, dziecko reaguje alergicznie, może to znaczyć, że nie były dostatecznie dobrze płukane i zebrały się w nich złogi proszku. 

Ich usunięcie jest banalnie proste. Wystarczy wstawić pieluszki na pranie (program bawełna, 60st) bez dodatku detergentu. Jeśli w końcowych płukaniach nadal obserwujesz pianę w pralce, płucz aż do momentu jej zniknięcia.

Usuwanie złogów moczu

W przypadku, gdy pieluszki nie doprały się dobrze (co poznajemy albo po brzydkim zapachu zaraz po wyjęciu z pralki, albo po słodkawo-zgniłym zapachu po zasiusianiu pieluszki) i powstały w nich złogi moczu, należy zrobić im stripping. 

Jeśli potrzebujemy strippować wkłady chłonne, bedzięmy używać w tym celu kwasku cytrynowego. Jeśli zaś stripping wykonujemy na pieluszkach z gumkami, potrzeby będzie odkażacz. 

Szczegółowe przepisy znajdziesz w naszych artykułach:

Suszenie pieluszek z PUL i wkładów 

Pieluszki można suszyć tradycyjnie lub w suszarce bębnowej. 

Suszenie tradycyjne – pieluszki z gumkami wieszamy na płasko lub wzdłuż linii gumek. Pieluszek z warstwą PUL nie wystawiamy na bezpośrednie oddziaływanie źródła ciepła.

Suszenie w suszarce bębnowej – najlepiej na programie mix lub innym, który nie suszy w maksymalnej temperaturze. Nie suszymy otulaczy i worków PUL. Należy zwrócić też uwagę na zalecenia producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.